Domáca zabíjačka je rituál. Vizuálne, aromaticky, ale najmä chuťovo intenzívny zážitok. Zabíjačka je presná postupnosť krokov, tradícia, ktorú sme zdedili po predkoch.
Tradičný výrobný proces domácej zabíjačky môžeme rozdeliť do viacerých fáz. Jeden z prelomových momentov v celom procese nastane, keď je pre mäsiara a jeho pomocníkov pripravené na stole prvé jedlo zo zabíjačky. Zvyčajne je to niekedy v polovici celej zabíjačky.
Foto: Ján Záborský
Prasa je už očistené, rozobrané a tým je ukončená práca vonku. V tomto momente má už zvyčajne mäsiar a jeho pomocníci za sebou niekoľko hodín práce, hlad sa hlási o slovo, a pred ďalšou fázou je potrebné doplniť energiu, najesť sa. Nasledovať bude totiž detailné porcovania mäsa a výroba samotných výrobkov. To sa zvyčajne deje už niekde vo vnútri a vyžaduje najedeného chlapa. Teda, niežeby ženy nemali hlad a nejedli všetci spolu. Muži, ženy, deti.
Počas toho, ako sa prasa rozoberalo, do kotla s vriacou vodou sa postupne dávali variť suroviny, ktoré sa neskôr používajú pri výrobe samotných výrobkov. Pečienka a podhrdlina, ktorá sa v tekovskom nárečí nazýva pauštik, sú uvarené ako prvé. Vyberú sa z kotla.
Pauštik sa poriadne natrie pastou vyrobenou z oleja, cesnaku, červenej papriky, chilli papriky, čierneho korenia a soli. Následne sa pečienka a pašutik nakrájajú na tenké plátky. Podávajú sa ešte teplé, spolu s čiernym chlebom a kyslou uhorkou.
Existujú jedlá, ktoré môžete jesť len keď ste v správnom čase na správnom mieste. Nedajú sa objednať v reštaurácii. Zabíjačkový obložený chlebíček s pauštikom, pečienkou a kyslou uhorkou je jedna z najväčších gurmánskych vychytávok strednej Európy. Pečienka a čierny chlieb dávajú jedlu výraznú zemitosť a hustotu. Pauštik svojou mäkkou štruktúrou a pikantnou paprikovou chuťou vyvažuje zemitosť a hustotu pečienky. Kyslá uhorka dodáva jedlu sviežosť a ľahkosť.
Na tému zabíjačka si na Gurmánskom zápisniku tiež prečítajte:
Tlačenka – mäsiarov majstrovský kúsok
Klobása je životná istota. Najlepši recept na domácu klobásu
Domáca zabíjačka. Mäsiarske remeslo a tradičné varenie bez odpadu.
Nedávne komentáre