Reštaurácia Ohnisko Fire Dining & Brew Bar v Košiciach je na slovenské pomery odvážny koncept, v ktorom je kuchyňa postavená najmä na práci s ohňom, dymom a fermentáciou. Michael Thíry, Ondrej Ujheli a Róbert Vasiliak založili Ohnisko v roku 2020 v priestoroch bývalej reštaurácie hotela Rokoko a priniesli do Košíc nový, a na svoju dobu vizionársky koncept. Srdcom kuchyne a zároveň jediným zdrojom tepla je veľký Josper grill. V kuchyni Ohniska nenájdete žiadnu fritézu, mikrovlnku ani sporák. Neoddeliteľnou súčasťou kuchyne je však udiareň, zrecia a fermentačná komora.
Ten koncept kuchyne si rýchlo našiel svojich fanúšikov, medzi ktorých sa po degustačnej večeri, ktorú som v Ohnisku zažila, radím aj ja. Jedálny lístok Ohniska ponúka jedlá exotické, ako ustrice či úhora, aj konzervatívnejšie steaky či už stále bežnejšie hľuzovky, avšak vždy v netypickej úprave. Tú im dáva príprava na nefalšovanom ohni, v grile, v údiarni. A vo fermentačnej komore. Každé jedlo sa vďaka ohňu, dymu či fermentácii stáva skutočným zážitkom.
Okrem kvalitného a autentického jedla si návštevník v Ohnisku môže dopriať naturálne vína, remeselné pivá a nízkoalkoholické fermentované nápoje. Kávičkari ocenia výberové kávy a tí, ktorí majú radi niečo silnejšie si môžu vychutnať širokú ponuku ginov.
Degustačná večera – Vulkanisti v Ohnisku
Degustačnú večeru: Vulkansiti v Ohnisku organizovala spoločnosť Kubbo Select. Vytvorila tak príležitosť pre tých, ktorí stihli urobiť rezerváciu, stretnúť vinárov, ktorí prišli predstaviť svoje vína na festival “Víno je odpoveď!”
Menu na degustačnú večeru nebolo známe vopred, takže sme boli plní očakávaní. Dostaneme steak? A aké vína dostaneme ochutnať? Na stole nás čakali tri prázdne poháre. Prakticky vymyslené označenie prinieslo odpoveď, aké vína budeme párovať k jedlu. Tešili sme sa na tekovské vína spod Sitna z Pivnice Čajkov, Pivnice Brhlovce a od Marvla Tindo.
Letmý pohľad naznačil, že sa máme na čo tešiť, avšak až záver priniesol rozriešenie záhady, v čom spočívala harmónia zážitku. Čakali na nás štyri živly pretavené do jedla a vína.
Voda
Ustrice a k nim tri Pesecké leánky ako prvý zážitok večera ma potešili aj pobavili. Kým ja milujem morské príšery a zjem skutočne všetko, čo nezožerie mňa, môj muž patrí medzi konzervatívnych stravníkov. Hoci svoje hranice priebežne posúva, k exotike ako ustrice by sa dopracoval tak za milión rokov.
Pri degustácii nás slovom sprevádzal aj Martin Jakub zo spoločnosti Kubbo Select, a presne si pamätám, ako povzbudil váhajúcich, kým sa pomedzi stoly prepletali ľudia s táckami plnými ustríc. Vraj kto ešte nikdy neochutnal ustrice, nech využije príležitosť a vyskúša to. To bolo od neho veľmi šikovné, avšak ja som kvôli tomu prišla o ustricovú dupľu, pretože môj muž sa nechal nahovoriť – a chutilo mu.
Ustrice boli pripravené s mignonette, typickou pikantnou zálievkou, v ktorej bola namiesto octu použité suché biele víno, konkrétne pesecká leánka.
Pesecké leánky, ktoré sme k ustriciam pili, pripomenuli, aká úžasne variabilná je táto odroda, tak mylne pokladaná za nudnú. Jemná, hravá a voňavá Princess 2021 z Pivnice Čajkov umocnila pocit rozmarného takmer májového podvečera. Výrazná Pesecká leánka 2021 od Marvla Tindo nás uzemnila do prítomnosti. Najviac som sa tešila, ako ku ustrici ochutnám Peseckú leánku 2020 Happiness z Pivnice Brhlovce. Jej výrazná korenistá chuť a ovocná aromatika je ku exotickým jedlám ako stvorená.
Oheň
Ak ma prvý chod potešil, tak druhý chod ma absolútne nadchol. Ja totiž milujem špikovú kosť. Teľacia špiková kosť bola zaúdená v grile. Bylinková salsa, “ikry” z morských rias a pórový popol jej dodali extra dochuť. Namiesto dlhej lyžice sme dostali krajce opečeného chlebíka a horúci špik sme si mohli buď naň natrieť alebo ním vytrieť špik z kosti. Vyskúšala som oba spôsoby, trhanie chleba a vytieranie kosti bolo zábavnejšie.
V pohároch sme mali ešte stále pesecké leánky a vinári nás postupne sprevádzali slovom a rozprávali o tvorbe svojich vín. Myslím si, že každý by mal aspoň raz v živote zažiť harmóniu jedla, vína a slova; spoznať príbeh vína, ktoré má v pohári.
Zem
Špiková kosť sama o sebe bola dosť sýta, o to viac ma prekvapila naozaj solídna porcia jahňacej sviečkovej z grilu. Hoci mäsko bolo neskutočne jemné a šťavnaté, ja som sa tuším viac tešila zo zemitej sladkej kontry paštrnáku zapečného v soli (áno, sladkosť!) a paštrnákového pyré, ktoré vhodne vyvažovala jemná horkosť divokej špargle a kyselkavosť čučoriedkového miso.
K tomuto jedlu sme dostali frankovku modrú spod Sitna. Párovala sa Empress 2018 z Pivnice Čajkov, Wild Beauty 2019 z Pivnice Brhlovce a Frankovka modrá 2019 od Marvla Tindo. Opäť sme mohli obdivovať vizuálnu, aromatickú a chuťovú pestrosť odrody, ktorú sa ešte len učíme doceniť.
Empress z Čajkova prekvapila svojou hravou višňovou aromatikou, ktorá presne korenšpondovala v chuťou. Jemná mineralita krásne dotvárala atmosféru prázdnin u babky na dedine, bublaninu a leta. Wild Beauty s vôňou prezretých sliviek a višní, doplnené bielym korením a fialkami priniesla svieže a harmonické kyselinky. Frankovka z vinárstva Marvla Tindo potešila výraznými vôňami višní a čerešní s korenistými a minerálnymi dochuťami.
Vzduch
Záverečná sladká bodka degustačnej večere mala podobu lahodnej čokoládovej peny, vanilkovej zmrzliny s krehučkými úlomkami medového piškótu. Perlivé vína, ktoré boli párované k dezertu, boli plné veselých bubliniek.
Hneď, keď sme dojedli, vybrali sme sa do exteriéru Ohniska. Otváral sa Sedimental z produkcie Marvla Tindo, plný ovocnosti a noblesného sedimentu. Z ďalšej fľaše vystrekla ikonická Vulcanica, už s poradovým číslom 6, z Pivnice Čajkov. Vulcanica #4 robila pred pár rokmi slávu vinárovi, Tekovu a Slovensku v talianskej michellinskej reštaurácii Materia.
Ako poslednú sme ochutnali elegantnú a vznešenú Bonku#5. Perlivé víno z Pivnice Brhlovce, v ktorom je spojených viac ročníkov vín a sekundárna fermentácia prebehla vo fľaši: Méthode Non Traditionnelle. Každý ročník má trochu odlišnú podobu, Bonka#5 je lahodná ako dobre vychladená šľahačka s čerstvými lesnými jahodami, jedené za skorého slnečného rána na zarosenej lúke.
Bublinky sa rozleteli do pohárov aj do vzduchu, medzi slová a ľudí. Počúvali sme vinárov, smiali sa, žartovali, bavili sme sa medzi sebou, porovnávali sme svoje dojmy a postupne sme sa vracali dovnútra. Kto mal ešte chuť, mohol si objednať víno z ponuky a pokračovať v zábave a v rozhovoroch.
Nepoznaný piaty živel
Za piaty živel svet bol starovekými alchymistami považovaný aether, génius alebo duch človeka. Je vo všetkom, čo človek vytvoril, či je to jedlo, dom alebo kniha. Ako sme tak kráčali nočnými Košicami, očarene sme obdivovali krásne osvetlené budovy na Hlavnej triede. Zatancovali sme si pár krokov pri hudbe Spievajúcej fontány, obišli sme Dóm sv. Alžbety, poblúdili sme uličkami, až sme našli náš hotel.
Košice nám ukázali svoju prívetivú a pohostinnú tvár. Pochopila som, že sa právom nazývajú metropolou východu. Ponúkajú štedro všetko, čo od mesta môže človek chcieť. Dobré jedlo a víno, krásne domy, históriu, kultúru, a pocit, že človek sa tam, v Košiciach, môže cítiť ako doma.
Gurmán TAXI Vám ponúka limitovaný výber remeselných vín z konkrétnych vinohradov. Všetky vína pochádzajú z TEKOVA, z vinohradov ktoré sa rozprestierajú na južných svahoch Štiavnických vrchov a priľahlej Ipeľskej pahorkatiny. Vinič tu zapúšta svoje korene hlboko do sopečného podložia, ktoré stvoril v pradávnych časoch mohutný vulkán Sitno.
Nedávne komentáre