Na posledný aprílový deň pozvala spoločnosť Kubbo Select 20 remeselných vinárov zo Slovenska aj zahraničia a pripravila pre nás, milovníkov dobrého vína, skvelý festival. Bol to nádherný slnečný deň, ktorý sme si naplno užili s vinármi a vínami, z ktorých mnohé sa dostali do vínnych kariet prestížnych reštaurácii od Londýna, cez Miláno, Kodaň až po Tokio!

„Vinárov sme starostlivo vyberali. Všetky vína spája spoločná myšlienka – rešpekt k prírode, svojim predkom, ku zákazníkom a k sebe samým. Návštevník bude môcť ochutnať naozaj pestrú škálu vín od hravých šumivých pét natov, cez iskrivé leánky, minerálne rizlingy, herbálne pinoty, aristokratické frankovky a džemové dunaje. Spoločne budeme ochutnávať, zhovárať sa, radovať sa a objavovať odpovede!” 

~ Kubbo Select

O festivale

Festival “Víno je odpoveď!” sa uskutočnil v prestížnych priestoroch Východoslovenskej Galérie Košice, ale nebol to žiadny snobský degustačný večierok, na ktorom by sme múdro cmúľali vína a dišputovali o aromatike či dochutiach vín. Bola to oslava a radosť zo stretnutí starých známych a spoznávania nových vín. 

Festival trval od 16:00 do 21:00 hod. a zaplnili sme celú Východoslovenskú galériu, nádvorie aj podzemie. V cene vstupenky bol degustačný pohár a neobmedzená konzumácia vína. Oceňujem aj vysokú kvalitu jedla, ktoré sme si mohli dokúpiť, keď nás prepadol hlad. Veľmi nám chutila foccacia, rôzne talianske salámy a syry, ale aj kuskus a iné jedlá. Hlavnou dilemou večera bola otázka: je vôbec v ľudských silách okoštovať viac ako 100 druhov vín? 

Na počudovanie, hoci sa festivalu zúčastnilo viac ako 500 účastníkov, ani chvíľu som nemala pocit tlačenice. Festival fungoval na princípe otvoreného pohára a zúčastnilo sa ho naozaj veľké množstvo ľudí. Napriek v podstate nekonenčnému prúdu vína, nedošlo počas festivalu ku žiadnym nepríjemným incidentom, naopak, odniesli sme si samé pozítivne zážitky a spomienky. Jednoducho, dobré vína a dobrí ľudia vytvárajú dobrú atmosféru. 

Otvorená kultúra

Súčasťou festivalu boli aj tri moderované diskusné panely: 

  • Terroir ako Alma Mater? – čo všetko tvorí víno, a čo robí víno výnimočným? V diskusii sa zišli vinári Braňo Bahna, Peter Pekár, Lukáš Krasňanský a Michal Hladký
  • Get Together – Autentisti, Vulkanisti, Tokaj Underground – Katka Lovecká Kuropková zo Slobodného Vinárstva, Vlado Kuny z Marvla Tindo a Matúš Vdovjak z Víno Vdovjak diskutovali o tom, aké sú výhody a nevýhody vinárskych paktov 
  • Víno ako univerzálny jazyk – dvojica charizmatických vinárov Zsolti Sütő z vinárstva Strekov 1075 a Janko Záborský z Pivnica Brhlovce v experimentálnej diskusii, ktorá sa nezaobišla bez vína

Na festivale ako bol tento je veľkou pridanou hodnotou otvorenosť. Vinári idú s kožou na trh nielen prostredníctvom vína, ktoré je výpoveďou o nich samotných. Idú s kožou na trh aj v diskusiách, keď sa delia o svoje myšlienky a po diskusiách medzi ľuďmi, pretože nič ako zákulisie, kde je vstup zakázaný, neexistuje. 

Nám napríklad sa pošťastilo odchytiť Katku Loveckú Krupkovú zo Slobodného vinárstva. V diskusii o Autentistoch totiž načala veľmi zaujímavú myšlienku o dôležitosti pôdy a ja som mala silnú potrebu dopovedať, že pôda, to sme my. My ľudia budeme len takí zdraví, aká zdravá je naša pôda a že vzťah nás, ľudí, k pôde, je len prejavom vzťahu ku sebe samým. Ak sa dobre pamätám, na tom sme sa tuším zhodli. 

Festival však priniesol aj ďalší kultúrny rozmer, a to nielen hudbu ale aj balet. Záver festivalu oživila formácia Blikajúci hudobný dychový systém z Prešova, a tancoval sa aj balet, časť Labutieho jazera,  z činohry Slovenského národného divadla v Košiciach. 

Vinári

A koho sme na festivale stretli – alebo presnejšie, mohli stretnúť? 

  • Matúš Vdovjak – Víno Vdovjak – Veľká Tŕňa
  • Marián Takáč – Vinárstvo u Koňa – Čerhov
  • Martin Danko – Víno Danko – Veľká Tŕňa
  • Vlado Kuny – Marvla Tindo – Levice
  • Marek Uhnák – Pivnica Čajkov – Čajkov
  • Ján Záborský – Pivnica Brhlovce – Brhlovce
  • Janny Svetík – Víno Svetík – Levice
  • Zsolt Sütő -Strekov 1075 – Strekov
  • András “Bandy” Mátyás – Rodinné vinárstvo Mátyás – Nová Vieska
  • Tomáš a Gabriel Kasnyik – Rodinné vinárstvo Kasnyik – Strekov
  • Zoltán Kasnyik – C-Winery – Zoltán Kasnyik – Strekov
  • Katka Kuropková Lovecká – Slobodné vinárstvo – Zemianské Sady
  • Frigyes Bott – Bott Frigyes – Mužla
  • Rasťo Čistý – Purus – Modra
  • David Papillon – Víno od Francúza – Devičie
  • Jaro Macik – Tokaj Macik Winery – Malá Tŕňa
  • Lukáš Krasňanský – Vinohradníctvo a vinárstvo Krasňanský – Pezinok (PREMIÉRA)
  • Víno Hladký – Skalica (PREMIÉRA)
  • Braňo Bahna – Svätý Jur (PREMIÉRA)
  • Peter Pekár – Z Winery – Želovce (PREMIÉRA)
  • Marek Vybíral – Vinařství Krásna Hora – Starý Poddvorov (ČR)
  • Stefan a Marta Wille-Baukauf – Tokaj Pendits – Abaújszántó (Maďarsko)
  • V zastúpení Kubbo Selelect: El Mozo Wines, Bodegas Bhilar a The Wine Loveň

Vínna cesta

Pri tomto silnom obsadení bolo viac než dôležité prioritizovať. My s manželom sme si hneď na začiatku, kým ešte bolo menej ľudí, vystriehli Botta Frigyesa, na ktorého sme sa chystali už od online degustácie furmintov. Tie jeho nás oslovili svojou nevšednosťou. Podarilo sa nám s ním aj chvíľu pozhovárať, čo na pri takýchto festivaloch naozaj nie je veľmi ľahké, keďže vinár sa potrebuje venovať všetkým záujemcov o koštovku. Z vín sme okoštovali furmint z vinice Faricka a – napriek tomu, že naša vínna cesta ešte len začala – aj červené víno Kadarka. 

Pred Kadarkou som mala rešpekt, inštinktívne som cítila, že to bude silné víno a nechcela som sa hneď na začiatku ovíniť viac, než treba. Obavy však boli zbytočné. Hoci Kadarka tvorí súčasť známeho – a áno, ťažkého – maďarského cuvée “Býčia krv”, samotná je ľahká a svieža. 

Potom sme sa posunuli ku vedľajšiemu stolu, kde sme sa stretli s vinármi z vinárstva Papillon – Víno od Francúza. Ide o pomerne nové vinárstvo, a hoci je len zo susedného okresu (Krupina), objavili sme ho až v Košiciach. S radosťou sme okoštovali Rýzling rínsky z betónového vajíčka, prírodne perlivý Pinot Gris a Tramín červený. 

Späť do Tekova

Ďalšia zastávka bola pri tekovských vinároch. U Jannyho Svetíka som sa nechala som sa nahovoriť na St. Laurent a Riesling v rosé úprave. Samozrejme, nešlo o žiadne prefabrikované “roséčka”, ale typickú Jannyho kvalitku. 

Nasledovala koštovka u Mareka Uhnáka & jeho crew z Pivnice Čajkov. Pripomenula som si skvelú chuť najnovšej Peseckej leánky a ochutnala ikonický Red Gul a novinku červený Tecton, v ktorom sa spája Alibernet, Frankovka modrá a Devín. To už som sa až tak veľmi nestarla o dodržiavanie bielej stopy a červenej stopy, nechala som dianiu voľný priebeh. 

Pri Marvla Tindo som si narobila trochu hanbu, keď som si bez hanby vypýtala po osviežujúcom Sedimentale červené Murum. Ale čo som mala robiť, keď Murum som ešte nikdy neochutnala a nechcela som na to zabudnúť? 

V Pivnici Brhlovce sa už ale držala zodpovedne len vznešenej Bonky#5, ktorá je našou rodinnou favoritkou sezóny leto 2022. Veľmi ma potešilo, že som sa mohla opäť stretnúť z Michaleom Thírym z Ohniska a poďakovať mu za skvelú večeru, ktorú pre nás aj s tímom pripravili večer pred festivalom. 

Opýtajte sa svojho vinára

Ak ste na žiadnom podobnom podujatí neboli, tak možno premýšľate, o čom sa asi tak dá  s vinármi rozprávať pri degustácii. Tak samozrejme, o víne. Ako ho pestujú, čím je daná odroda zaujímavá, čím je špeciálne konkrétne víno, ročník, vinica a jej pôda. Ale aj o tom, čo ich inšpiruje pri tvorbe vína, ako vedia, kedy čo urobiť. Ako vznikla etiketa na fľaši alebo vôbec nápad založiť vinárstvo. Úprimný záujem poteší vinára a odpovede inšpirujú pýtajúceho sa.

Ak stíhate, tak si môžete popri degustácii robiť poznámky. V Košiciach sme na ne dostali špeciálny zošitok a strašne ostrú ceruzku. Ceruzka sa na moje veľké prekvapenie nezlomila, docestovala v neporušenom stave dokonca aj vyše 300 km domov, ale môžete hádať, koľko poznámok som si zapísala. No dobre, nebudem vás naťahovať. Dve. A ešte aj tie sú navždy stratené spolu s mojim degustačným zošitkom. Neostáva iné, len si vína zase kúpiť a koštovať nanovo. Ale presne takéto zážitky patria ku veselým festivalom.

Momentky z festivalu 

Za fotografie ďakujeme visitkosice 🙂

Gurmán TAXI Vám ponúka limitovaný výber remeselných vín z konkrétnych vinohradov. Všetky vína pochádzajú z TEKOVA, z vinohradov ktoré sa rozprestierajú na južných svahoch Štiavnických vrchov a priľahlej Ipeľskej pahorkatiny. Vinič tu zapúšta svoje korene hlboko do sopečného podložia, ktoré stvoril v pradávnych časoch mohutný vulkán Sitno.