Bátovce sa nachádzajú na starej kráľovskej ceste Magna Via, ktorá viedla cez Bátovce do Banskej Štiavnice.  Dnes sú obývané 1165 obyvateľmi, v minulosti však boli Bátovce kráľovským mestom. Atraktivita obce dnes je umocnená nielen historickými budovami, ale aj nádhernou prírodou; obec totiž leží priamo v centre Bátovskej doliny, na sútoku potokov Sikenica a Jabloňovka, na úpätí Štiavnických vrchov. Viete, že ponad Sikenicu vedie kamenný barokový most, ktorý bol postavený v roku 1780? Bátovce sú podobných architektonických prekvapení plné.

Podobne ako Pukanec, aj Bátovce boli v trinástom storočí osídlené nemeckými banskými inžiniermi a robotníkmi. V Bátovciach však nepracovali, ale obchodovali na trhoch, ktoré majú v Bátovciach dlhú tradíciu. Práve kvôli trhom majú Bátovce neodmysliteľný prívlastok “mesto kráľovien”. Už v ranom stredoveku boli trhovým strediskom, ktoré patrilo k majetkom kráľovnej.

Trhy v Bátovciach však nie sú vecou histórie. Aj dnes sa tu uskutočňujú pravidelné Gazdovské trhy a vychýrený Bátovský jarmok, ktorý každoročne navštevuje až 5000 návštevníkov.

Bátovce vďaka Divadlu Potôň ožili aj medzinárodným umeleckým festivalom, športovci si prišli na svoje pri Behu okolo mesta kráľovien. Ja som Bátovce navštívila takpovediac mimo sezónu, takže som si vďaka ochoten miestneho sprievodcu pozrela sakrálne a historické pamiatky a okolitú prírodu.

Kostoly v Bátovciach

Rímskokatolícky kostol sv. Martina je pôvodne románska stavba z prvej polovice 13. storočia je viditeľná na vzdialenosť niekoľkých kilometrov.

Pôvodná románska loď patrí svojimi rozmermi medzi najväčšie svojho druhu na našom území, čo veľa naznačuje o význame Bátoviec v čase výstavby prvého kostola. Z gotickej etapy sú viditeľné predovšetkým západný a južný portál. Interiér kostola je dychberúci, aj návštevník, ktorý nie je fanúšikom histórie a architektúry ocení krásu oltárov a nástenných malieb.

Podobne ako v Pukanci, aj do Bátoviec priniesli nemeckí obyvatelia evanjelickú konfesiu. Silná evanjelická komunita tu v roku 1873 postavila na miestne pomery monumentálny – neogotický kostol, podľa projektu architekta K. Benku.  Pohľad na kostol zvonku je monumentálny, to však nie je nič v porovnaní s pohľadom, ktorý sa návštevníkovi naskytne vo vnútri. Pravidelné čisté línie a obrovský priestor dávajú tušiť skvelú akustiku nielen počas bohoslužieb, ale aj počas koncertov. Podoba súčasného chrámu vyplýva z dobového stavebného vkusu – historizmu. V tomto prípade bol inšpiráciou gotický katedrálový štýl. 

Foto: Ján Záborský

Zemianska kúria

Pôvodne zemianska kúria má bohatú históriu a mala aj bohaté využitie. Podľa dostupných informácií slúžila ako krčma, na poschodí bola tančiareň, pivnica slúžila ako obecná väznica.

Dnes je v zrekonštruovaných priestoroch je sobášna sieň, na poschodí je malé obecné múzeum približujúce život v obci kedysi. Návštevník si môže pozrieť zariadenie sedliackej izby, pracovné nástroje na gazdovstve, historické fotografie a rôzne písomné dokumenty. Pobaví aj expozícia kuriozít socializmu, z ktorých mnohé si pamätáme ako súčasť našich domácností.

Na čerstvom vzduchu

Máte chuť na výlet do prírody? Z námestia Bátoviec vedie 5 kilometrov náučný chodník. Prvou zastávkou, kde budete chcieť stráviť pár chvíľ, je vodná nádrž Lipovina. Jej okolie ponúka možnosť opekačky, rybári možno využijú príležitosť uloviť kapra.

Náučný chodník však pokračuje ďalej a na druhom brehu vodnej nádrže objavíte lesný chodík, ktorým sa dostanete ku tradičným vinohradníckym ľochom . Dnes slúžia prevažne na rekreačné účely ako chaty, niektorí obyvatelia tu však stále spracúvajú alebo skladujú víno.

Od ľochov je krásny výhľad na architektonické dominanty obce. Pri pohľade na veže kostolov, ktoré sa pokojne týčia obklopené nádhernou prírodou mi bolo jasné, že Bátovce som nenavštívila naposledy.

Tento článok vznikol s podporou oblastnej organizácie cestovného ruchu OOCR Tekov. Objavujte ešte neobjavené, objavujte Región Tekov. Objavujte jedinečné kraje nášho regiónu, spoznajte históriu, ochutnajte ako chutí Tekov a zažite nezabudnuteľné chvíle pri aktívnom oddychu pri vode. Vítajte u nás, vítajte v RegióneTekov.