Posledná kniha Anthonyho Bourdaina s názov World Travel: An Irreverent Guide je ilustrovanou zbierkou Bourdainových úvah o jeho obľúbených gurmánskych miestach po celom svete. Vyšla takmer rok po jeho smrti a obsahuje aj príspevky jeho rodiny a priateľov. Bourdain sa stal známym v roku 2000 po vydaní kuchárskej kinhy Kitchen Confidential: Adventures in the Culinary Underbelly, kde čitateľom predstavil zákulisie špičkovej svetovej gastronómie. Jeho prvá televízna šou sa volala Cook’s Tour a vysielala ju Food Network od roku 2002. O tri roky neskôr sa pripojil k Travel Channel, kde produkoval úspešnú sériu Anthony Bourdain: No reservations za ktorú získal dve ceny Emmy.
O dopísanie jeho poslednej knihy, sa postarala Anthonyho dlhoročná asistenka Laurie Wooleverová, ktorá s ním desať rokov úzko spolupracovala a pomáhala mu napríklad s knihou “Apetites”.
Vydanie knihy Wooleverová komentovala slovami „Bolo mi veľkou cťou a potešením vytvoriť knihu, ktorá obsahuje aj príbehy jeho blízkych a kolegov. Mala som to šťastie, že som mohla úzko spolupracovať s Tonym, a preto som veľmi rada, že sa môžem podeliť o jeho úvahy a postrehy o tom, ako videl svet keď cestoval.“
Vo svojom poslednom rozhovore Bourdain povedal o cestovaní: „Mám rád ľudí, ktorí sa objavia napríklad v Paríži a objavujú mesto svojou vlastnou cestou, nejdú podľa osvedčených cestovných sprievodcov, ľudí ktorí sa otvoria mestu a udalostiam tak, aby sa diali. Otvoria sa aj chybám … pretože aj tie sú dôležitou súčasťou cestovania.“
„Moje najšťastnejšie chvíle počas cestovania sú skoro vždy mimo kameru, zvyčajne s mojim tímom, vraciame sa napríklad z natáčania scény a zrazu si uvedomíte že sa nachádzate v tom absurdne krásnom okamihu, viete, ležíte na plošine vlaku na veciach ktoré prevážate.. Sledujete krajinu naprieč ryžovými poliami v Kambodži so slúchadlami na ušiach … to je luxus, ktorý som si nikdy nedokázal predstaviť, že by som mohol mať tú slobodu, tú schopnosť ocitnúť sa na takomto mieste a pozerať sa na takéto úchvatné veci.”
„Sedieť osamote alebo s niekoľkými priateľmi, trochu pripitý počas splnu mesiaca, vtedy pochopíš, aké máš šťastie že to môžeš zažiť. Takéto príbeh sa nedajú prerozprávať. Je to príbeh ktorý môžete len prežiť v danom okamihu a pritom si uvedomiť: Mám som sa naozaj dobre.“
Podľa časopisu People, Bourdain mal počas svojho života 12 cestovných pasov, s ktorými navštívil takmer 100 krajín. Pre mladých a nekonvenčných kuchárov ako sú napríklad Eddie Huang, Action Bronson alebo Matty Matheson, bol vzorom, bez ktorého by pravdepodobne dnes nemohli existovať. Česť jeho pamiatke.
Nedávne komentáre