Advent roku 2022 spestril milovníkom naturálneho vína festival “Nahé vína”, ktorý sa uskutočnil 3. decembra na lodi Sundeck na Tyršovom nábreží. Organizátor OZ Vresk Factory tým vypočul volanie milovníkov vína, aby sme mohli okoštovať naturálne vína aj v zime v Bratislave. Festival Nahé vína je totiž doma v Banskej Štiavnici.
Pojem “nahé vína” priviedla na svet kontroverzná americká bloggerka Alice Feiring, ktorá s ním prišla vo svojej dnes už kultovnej knihe “Nahé víno”. O preklad tejto knihy do slovenčiny sa zaslúžilo OZ Vresk Factory, ktoré stojí za festivalom Nahé vína.
Svojou neúnavnou prácou, vytváraním atraktívneho prostredia a dokonalou organizáciou podujatí, umožňuje OZ Vresk factory naturálnym vinárom predstaviť svoje vína širokej verejnosti. Tým zásadným spôsobom pozitívne ovplyvňuje komunitu a vinársku kultúru na Slovensku a sprístupňuje Slovákom naturálne vína.
V tomto článku sa s vami podelím o dojmy zo zimnej edície festivalu. Najprv si ale povedzme pár faktov.
Aké sú nahé vína
Dve hlavné charakteristiky naturálnych vín sú osobitosť a poctivosť. Naturálne vína sú vína také, aké ich príroda dala. Vinári k nim nič nepridávajú a nemanipulujú nimi. Ich úsilie je sústredené na poctivú prácu vo vinohrade, podporu vitality a zdravia hrozna v ich jedinečnom terroir, a na vytvárania optimálnych podmienok v pivnici. Výsledkom sú vína jedinečené v aróme aj chuti, ktorá sa vyvíja nielen naprieč ročníkmi ale aj v rámci ročníka samotného. To jednoducho treba zažiť a ochutnať.
Festival Nahé vína je skvelou príležitosťou spoznať celú nahovinársku scénu. Na podujatí v Bratislave sme mohli stretnúť aj 40 vinárov a okoštovať ich vína v celej pestrej palete farieb, chutí a vôní: biele, ružové, oranžové, červené, šumivé, nefiltrované, nečírené, vína bez pridanej síry, z amfory, z betónového vajca, sur lie, šliapané nohami, biodynamické a rôzne iné. (Zdroj: Nahé vína)
Naše poháre sa plnili vínami z vinárstiev:
- Bott Frigyes
- Matúš Vdovjak
- U Koňa
- Martin Danko
- Horst Hummel /HU/
- Mišo Bažalik
- Meinklang /AT/
- Magula – rodinné vinárstvo
- Milovin
- Weinschloß Malattschek
- Zlatý Roh
- 7riadkov
- Weingut Ziniel /AT/
- Braňo Bahna
- Donatus /CZ/
- Stevino
- Weingut Johannes Trapl /AT/
- Šiklóš Winery
- Vinařství Bystřický /CZ/
- Zwinery
- Joyda Cider /CZ/
- Pivnica Ladzany
- Menti /IT/
- David Kušický
- Lotrowin
- Weingut Rudolf Fidesser /AT/
- Rodine vinarstvo Matyas
- Veľký Vrch
- Nešpor&Rajský /CZ/
- Vino Svetik
- Vinarstvi Kacetl /CZ/
- Pivnica Brhlovce
- Aleš Kovař /CZ/
- Borvin
- Junge Wilde Winzer /AT/
- Matthias Altmann /AT/
- Jakob Buchinger /AT/
- Christina Hugl /AT/
- Elisabeth Rücker /AT/
K vínu patrí aj jedlo a my sme počas festivalu mohli okoštovať aj svetové olivové oleje Oleamo. Chutné bao žemle nás nielen zasýtili, ale tvorili dokonalý pár ku naturálnym vínam. O energiu z hudby sa postarala kapela BDHS – Blikajúci Dychový Hudobný Systém.
Vinári a ich vína
Na palubu lode Sundeck sme vstúpili o jedenástej dopoludnia. Keďže festival sa konal formou otvoreného pohára, dostali sme poháre a mohli sme sa pustiť do ochutnávania. Ako vždy pri podobných festivaloch, nie je možné ochutnať všetko. Ak by sme aj ochutnali len jedno víno u každého vinára, bolo by to 40 vzoriek. Hoci na každom stole bola aj karafa na nevypité víno, nie som fanúšikom vylievania.
Tak, ako sa nedali ochutnať všetky skvelé vína, nedá sa ani napísať o všetkých zážitkoch a o všetkom, čo som si odniesla z inšpiratívnych rozhovorov a milých stretnutí. Festival treba jednoducho zažiť. Napriek tomu sa pokúsim dať čerstvým spomienkam nejakú formu.
Čím teda bol pre mňa tento festival výnimočný? Po prvé, stretla som sa naživo ľuďmi, s ktorými sme doteraz mali len online kontakt. Konečne! Po druhé, na palube Sundecku sa stretli jedinečné vinárske osobnosti, ktoré majú rôzne príbehy a rôzne zasadenie do časovej línie tvorby vína – začiatočníci aj skúsení vinári rôznych vekových kategórií a rôzne vinárske generácie. Z nejakého dôvodu je pre mňa práve tento aspekt čímsi príťažlivý. Každý píše iný príbeh, každý má svoje korene zasadené v inom podloží, prichádza ku vínu v inom čase a za iných podmienok. Niekto sa s vínom narodil. Niekto si víno vybojoval. Iný sa okľukou vrátil. Jeden študoval, druhý je samorast. Každý vinár nesie svoj príbeh a pečať svojho vlastného času.
Po tretie – ženy. V geometricky strohom vnútornom priestore Sundecku mi docvaklo, že len pri niektorých stoloch nalievali ženy, alebo aj ženy, ale uvedomila som si, že vlastne nemáme žiadne vinárstvo založené ženou. Alebo áno a len o ňom neviem? A je vôbec možné, aby žena založila a viedla vinohrad? Ide o fyzicky náročnú prácu, možno preto je vinárstvo doménov mužov. A ide aj o prácu založenú na obrovskej pokore a vytrvalosti. My ženy citlivejšie znášame nezdar, a vinica občas dokáže riadne trafiť ego. Aj toto budú možno témy rozhovorov s vinármi pri ďalšom festivale.
Hlboké korene
Ja som svoju festivalovú cestu začala pri víne z vinárstva Weinschloß Malattschek z Limbachu. Vinár je pokračovateľom dlhej vinárskej tradície svojho rodu, v ktorom je jedenástou generáciou. Na festival priniesol tradičné, pôvodné odrody rastúce na žulovom podloží, spracované výhradne rukami a nohami. Hrozno ani víno počas procesu neprichádza do styku s kovom ani modernými zariadeniami či technikou.
Vlajkovou loďou vinárstva sú „amber vinum“, tramíny. Mňa najviac nadchol avantgardný, nevšedný Silvaner blau, a to tak veľmi, že ho tuším nominujem na môj osobný objav roka 2022. Harmonický Klävner bol v porovnaní s týmto vínkom decentná klasika, ktorú smelo podarujem aj konzervatívnejším kamarátom, ktorí ešte naturálne vína nepoznajú. Z červených vín ma oslovil Silvaner Schwarz, vyložene sviatočné víno, ktoré ma prenieslo v spomienkach do Londýna, kde sme Vianoce trávili s anglickým vianočným koláčom, plným sušeného ovocia a rumu.
Nové ratolesti
Vinárstvo Šiklóš Winery už pár mesiacov registrujem v online priestore a tentokrát som mala možnosť sa s vinárom zoznámiť aj osobne a ochutnať jeho vína. Vinice sa nachádzajú v Leviciach pod travertínovým kopcom Šiklóš a ide o nováčika medzi starými známymi menami. Najviac mi utkvel v pamäti ružový pet-nat Siklós Rose, ktorý som pila ako posledné víno festivalu, a vďaka ktorému mi ostala v ústach príjemná chuť dezertu “turkish delight” z lupeňov ruží a medu.
Mladé víno
Na scéne naturálnych vinárov získal svoje miesto aj vekovo asi najmladší Dávid Kušický, tretí z generácie vinárstva Domin & Kušický. Jeho dedo Ján Domin vyhĺbil pred tridsiatimi rokmi základnú bio líniu pestovania hrozna, Dávid prináša svoj vlastný rukopis. Jeho špecialitou je tvorba bio vína v betónovom vajíčku. Biele víno z odrody Viognier a červený Pinot Noir v Dávidovom podaní boli hravé a očarujúce. A z môjho osobného bucket listu si odškrtávam aj “ochutnať verjous”, ktorý vinárstvo Domin Kušický uviedlo na trh ako tohtoročnú novinku, a ktorý ma veľmi potešil.
Subjektívne bublanie
Takto by som mohla pokračovať ešte dlho v márnej snahe o objektívny report. Víno nie je objektívne. Je pravda, že nevstúpi človek dvakrát do tej istej rieky, ešte väčšia pravda je, že sa nenapije dvakrát toho istého vína.
Víno je emócia. Vína z Tokaja, Mužle, spod Malých Karpát a z ďalších kútov Slovenska, ale aj z Čiech či Talianska a ďalších krajín omamne rozovniavali. Útržky rozhovorov sa miešali s cinkaním pohárov a šumom pét-natov, v decembrovú tmu rozjasňovali všetky odtiene žltej, oranžovej, ružovej a červenej.
Víno je mystérium, tekutý čas, prejav osobnosti vinára a zážitok konzumenta v konkrétom danom momente, v konkrétnom vnútornom rozpoložení a spoločnosti, v ktorej víno pije. Ostáva si priať, aby dobrých momentov s dobrým vínom a v dobrej spoločnosti bolo čo najviac.
Gurmán TAXI Vám ponúka limitovaný výber remeselných vín z konkrétnych vinohradov. Všetky vína pochádzajú z TEKOVA, z vinohradov ktoré sa rozprestierajú na južných svahoch Štiavnických vrchov a priľahlej Ipeľskej pahorkatiny. Vinič tu zapúšta svoje korene hlboko do sopečného podložia, ktoré stvoril v pradávnych časoch mohutný vulkán Sitno.
Nedávne komentáre