Frankovka modrá je také obyčajné víno. O tom som bola presvedčená dlhé roky. Pamätám si dokonca, ako som prevrátila očami, keď si fľašu frankovky objednali naši zahraniční hostia pri jednej firemnej večeri, vysoko nad Bratislavou. Bola by som radšej, keby si objednali nejaký Cabernet Sauvignon alebo Chianti. Frankovka sa mi skrátka nezdala dostatočne nóbl. Trvalo roky, kým som si našla cestu nielen k vínu, ale aj ku frankovke modrej. 

Na tie časy mojej vinárskej naivity som si spomenula, keďsom sa dozvedela o možnosti zúčastniť sa degustácie Frankovky modrej, ktorá je v skutočnosti Cisárovnou medzi vínami strednej Európy. To už som vedela, že Frankovka modrá je odroda, ktorá stojí za to, aby ju človek spoznal. 

Degustácia v časoch korony prebiehala online. Keď som informáciu o udalosti zdieľala na sociálnych sieťach, častou reakciou bol smiech alebo údiv. Ako chceš koštovať víno cez obrazovku počítača, hahaha? Nuž, tak. 

Realizátor podujatia, spoločnosť KUBBOSelect, ktorá prevádzkuje eshop www.remeselneprodukty.sk,  pripravil degustačné balíčky s s desiatimi vzorkami s objemom 0,5 dcl, ktoré rozposlal tým, ktorí sa prihlásili. Balíček obsahoval okrem vzoriek aj hárky na zapisovanie degustačných postrehov. 

My s manželom sme sa prihlásili naozaj neskoro, len dva dni pred podujatím, takže náš degustačný set do termínu degustácie nedorazil. Vďaka prepravnej spoločnosti náš balíček ostal týždeň v sklade kdesi pri Banskej Bystrici, ale ako čas ukázal, toto omeškanie vlastne pridalo len ďalšiu vrstvu k zážitku. 

Nečakané výhody online degustácie

Zakúrili sme v krbe a pripojili sme sa ku živému vysielaniu. V prvom rade chcem vyzdvihnúť skutočne profesionálnu prezentáciu Martina Jakuba z KUBBO Select, ktorý nás degustáciou sprevádzal. V úvode nás naladil na tému zrozumiteľným predstavením, čo môžeme očakávať a čo si máme pripraviť. Pomohol nám aj pripraviť sa na degustáciu teoreticky, keď nám pripomenul úlohu a súhru chuťových a čuchových receptorov. 

Nasledoval ampelografický a historický exkurz Jána Záborského, ktorý nám frankovku modrú priblížil v kontexte strednej Európy a vývoja vinárstva. 

Potom nastal čas na degustáciu prvej frankovky – Strekov – Frankie Cfs. Hoci v ten večer sme sa s Frankiem Cfs nezoznámili osobne, neboli sme nasucho, pretože sme mali v našej pivnici Frankovkú modrú z Pivnice Brhlovce, ktorú sme si otvorili. Degustácie sme sa teda zúčastnili len ako diváci, pozorne sme počúvali a sledovali diskusiu v chatovacom okne appky. 

Online degustáciu hodnotím ako kvalitný zážitok, vďaka ktorému sa nielen koštovali vína, ale hlavne sme sa aj dozvedeli veľa užitočných informácií. Potešilo ma aj, že sme aspoň virtuálne navštívili vinárstva prostredníctvom fotografií. Bolo to príjemnejšie než hlučné a preplnené vínne cesty. Avšak úprimne, už sa teším na leto, keď budeme môcť tie vinárstva navštíviť naživo. 

Páčil sa mi aj koncept odrodovo jednotej degustácie, ktorá nám umožnila spoznať jednu odrodu. Môžem vás ubezpečiť, že na frankovku modrú sa už nedokážem pozerať ako na všedné víno. 

Degustačné uvedomenia

Vďaka tomuto podujatiu sme ochutnali frankovku modrú od: 

  • Strekov 1075 – Frankie Comes From Strekov 2020
  • Pivnica Brhlovce – Blaufrankisch Wild Beauty 2019
  • Bott Frigyes – Faricka 2019
  • Rodinné vinárstvo Kasnyk – Frankovka Modrá 2019
  • Rodinné vinárstvo  Mátyas 2018 –  Frankovka Modrá Bio 2019
  • Slobodné vinárstvo – Alternatíva 2017
  • marvla TINDO  –  Frankovka Modrá  2015
  • Pivnica ČAJKOV Frankovka modrá Empress 2017
  • Pivnica ČAJKOV Frankovka modrá Empress 2013
  • Prekvapenie večera. Frankovka Modrá zo Španielska. Ročník 2014

 

FRANKOVKA MODRÁ

OBJAVTE FRANKOVKU Z TEKOVA, Z VULKANICKÉHO PODLOŽIA JUŽNÝCH SVAHOV ŠTIAVNICKÝCH VRCHOV.
WWW.GURMANTAXI.SK

Vína boli v každom smere – vzhľad, vôňa, chuť, charakter rozdielne. Od skutočne výrazne tanínových cez jemné vône ruží a klinčekov, po sušené citróny a slivkový kompótik. Jedno víno mi pripomenulo anglický vianočný koláč, iné zase navodilo rozmarnú maškrtnú náladu. Priznávam, že keby som nevedela, že pijeme frankovku modrú, v niektorých prípadoch by som to neuhádla.

Bol to dobre strávený večer, počas ktorého sme si uvedomili, aká variabilná je táto odroda, tak mylne vnímaná ako všedné, až nudné víno. Ak však dostane patričnú starostlivosť vo vinici, citlivé spracovanie, dobrú pivnicu a čas, premení sa na skutočnú Cisárovnú.

Ďalším uvedomením bolo, keď sme si všimli, na akých rôznych pôdach a podložiach frankovka modrá rastie. Ako tá pôda a následné remeselné spracovanie, ovplyvňuje jej charakter. Desať rôznych chutí a vôní, ktoré sme okoštovali o týždeň neskôr, nás presvedčili, že má zmysel piť jedine remeselné vína, ktoré prinášajú v každom pohári živú plejádu podnetov pre zmysly.

Pokora k vínu a jeho elementom

Pri prehliadke desiatich frankoviek sa nedal ignorovať fakt, koľko času a peňazí investovali vinári do produkcie svojich vín predtým, než si môžeme otvoriť svoju fľašu. Nemusíme ísť až ku momentu výsadby a veľkoryso prehliadnime prvé tri roky, ktoré vysadený vinič potrebuje, aby začal rodiť. Ak začne.

Vojdime rovno do oberačky, celodennej práce mnohých rúk, ktoré treba zaplatiť. Poďme ku kadiam, ktoré musel niekto pripraviť, a v ktorých bude hrozno nakvášať za pravidelnej starostlivosti vinára. A potom poďme ten rmut ešte prelisovať a preliať do sudov. Desiatky hodín manuálnej práce sú za nami a začína sa dobrodružstvo. Od našej oberačky prejdú dva roky, kým víno zrie v sudoch. Výsledok učí pokore.

S pokorou by sme mali ku vínu pristupovať aj my, konzumenti. Vo fľaši vína, otvorenej pri večeri, je tekutý čas, práca človeka a štyri živly sveta. Ako tento magický mok môže byť vôbec porovnávaný s priemyselne znásilneným vínom, ktoré sa premení na predajný sortiment už tri týždne po oberačke?

Pokoru konzument prejaví aj trpezlivým spoznávaním vína. Nemá zmysel hrať sa na znalca, ak ním nie som. Elévovi vinárstva nebude chutiť archívne víno. Tie vône a chute nedokáže rozpoznať, ani oceniť podobne, ako nie každý ocení gurmánsku špecialitu na tanieri. Prečo by si však nevychutnal víno menej náročné a priamočiarejšie? Postupom času sa zmysly vycibria a otvoria novým podnetom.

Na zdravie a dovidenia pri spoznávaní ďalších krásnych vín!

Gurmán TAXI Vám ponúka limitovaný výber remeselných vín z konkrétnych vinohradov. Všetky vína pochádzajú z TEKOVA, z vinohradov ktoré sa rozprestierajú na južných svahoch Štiavnických vrchov a priľahlej Ipeľskej pahorkatiny. Vinič tu zapúšta svoje korene hlboko do sopečného podložia, ktoré stvoril v pradávnych časoch mohutný vulkán Sitno.