Možno keby Fabio Gea robil svoje víno niekde inde, možno by domácim nebil až tak do očí. Možno by nebol až taký výrazný Enfant terrible regiónu, ale možno by ho potom ani to vinárčenie tak nebavilo. Jeho rodina pochádza z Piemonte, konkrétne z oblasti Barbaresco. A Piemonte je veľmi stará a veľmi konzervatívna vinárska oblasť, ktorá je okrem vína známa tiež bielymi a čiernymi hľuzovkami, lieskovými orieškami, čokoládou a bohatým jedlom.

Piemont

Piemont sa nachádza na severozápade Talianska a jeho hlavným mestom je priemyselné mesto Turín. Skutočným srdcom vinárskeho priemyslu v regióne sú však mestečká Alba a Asti. Piemont leží vo veľkom údolí, ktoré po oboch stranách chránia vysoké hory a hoci má Piemont rovnakú zemepisnú šírku ako Bordeaux, vďaka ochrane hôr má kontinentálne podnebie so studenými zimami. Ak navštívite tento región, nečakajte Taliansko v stredomorskom štýle. Piemontské vinohrady žijú v chladných a zasnežených zimách, ktoré striedajú horúce a suché letá. A na jeseň je tu z hôr padá veľa hmly.

K francúzskym a švajčiarskym hraniciam nie je z Piemontu ďaleko, dokonca je to omnoho bližšie ako do Ríma. Časť regiónu bola v minulosti k Francúzku aj pripojená a kultúrny vplyv Francúzka je tu dodnes cítiť doslova všade. V čistých uliciach ale aj vo vinohradoch, ktoré sú veľakrát vysadené na malých, ohraničených pozemkoch, kde vinič rastie v úhľadných malých radoch. Vinohrady sa tu vysádzajú iba na kopcoch, čo je hlavným dôvodom toho, prečo majú vinárstva z Piemontu väčšinou malý, butikový charakter. Jednoducho nie je dostatok hrozna z veľkých parciel, ktoré by boli ľahko dostupné veľkou technikou, a tak umožňovali hromadnú výrobu lacného hrozna.

Foto: Ján Záborský

Foto: Ján Záborský

Obyvatelia Piemontu sú však celkovo k veľkopriemyselnej produkcii potravín a vína veľmi negatívne naladení. Veľmi si vážia remeselnú výrobu a chránia si klasické regionálne poľnohospodárstvo. Nie je náhoda, že hnutie Slow Food vzniklo práve v Piemonte.

Barbaresco

Barbaresco má v súčasnosti registrovaných 640 ha vinohradov a spolu s Barolom je jednou z dvoch najznámejších a najdôležitejších apelácií Piemontu. Vinohrady sa rozprestierajú najmä v okolí obcí Barbaresco, Treiso a Alba. Pôda pozostáva hlavne z vápenatého, silne minerálneho slieňu. Víno z Barbaresca, ktoré je 100% z odrody Nebbiolo, zrie minimálne 2 roky, s označením Riserva minimálne 4 roky, kým sa dostane na trh. Barbaresco je „mocné“ červené víno, elegantné, avšak silne korenisté, no jemnejšie a rýchlejšie „pitelné“ ako Barolo. Vínna komunita označuje Barola za „kráľa“ a Barbaresco za „kráľovnú“, ktorá je jemnejšia a elegantnejšia, ale nie menej rafinovaná. Dnes je dokonca oblasť Barbaresco so svojimi vinohradmi zaradená do zoznamu UNESCO. Jednoducho povedané, aj vďaka svojej dlhoročnej tradícii, je víno z Barbaresca vo svete dosť jasne a výrazne zaškatuľkované.

Foto: Ján Záborský

Fabio Gea

Fabio Gea je skôr mysliteľom, renesančnou bytosťou, ako vinárom. Víno je preňho viac médiom, pomocou ktorého komunikuje, a nie len konečným obchodným produktom. Na svojom rodičovskom statku realizuje vlastné divoké až provokatívne vízie. Pomocou starých technológií rekonštruuje usadlosť a zároveň tam hromadí zbierku neuveriteľného „haraburdia“. Pomocou kompostu vyrába plyn, s ktorým potom vykuruje svoj dom. Fabio Gea vyštudoval geológiu a dlhšiu dobu pracoval pre nadnárodné korporácie. Po čase však zanechal svet veľkomesta a vrátil sa k tradícii, ktorú mu zanechal starý otec. Dnes sa snaží svojským spôsobom obnoviť staré a opustené pozemky.

Pojmy ako biodymamika alebo permakultúra nie sú pre neho dosť obsažné a vo víre svojich myšlienok ide vlastnou cestou intuície, pokusu a omylu. Všetky vinohradnícke práce sa vykonávajú ručne, iba s minimálnym použitím mede a síry. V malej historickej pivnici, ktorá sa nachádza pod kostolom, dorába približne 5000 fliaš ročne. Niektoré vína sú prekvapujúco tradičné, iné výrazne vybočujú z toho, čo si pod pojmom Barbaresco väčšina ľudí bežne predstavuje. Vytvoril si napríklad vlastné porcelánové nádoby, podobné amforám. Experimentuje pri nich aj s tvarom vajca. Okrem toho však používa aj staršie drevené sudy. Etikety na flašiach má z ručne vyrábaného papiera a má na nich vlastný znak, ktorého význam si, aj podľa samotného Fábia, možno vysvetliť viacerými spôsobmi. Záleží od predstavivosti.

Fabio Gea je akýmsi ľudským víchrom, ktorý bzučí silnou energiou, narúša tak konzervatívnu atmosféru Barbaresca a ťažko hľadá porozumenie u domácich. Svojím monológom vie totiž veľmi presvedčivo prezentovať svoje komplikované filozofické až mystické myšlienky týkajúce sa vzťahov medzi prírodou, vínom a ľuďmi. Jeho vína sú však také ako on, charakteristické, možno aj trochu výstredné, ale čisté.

Foto: Ján Záborský