Stvoriť spoločné víno, zo všetkých troch vinárstiev zapojených do projektu Víno spod vulkánu Sitno. Táto myšlienka nám behala po rozume už niekoľko rokov. Bola súčasťou diskusií pri našich dlhých spoločných cestách na festivaly a degustácie. Nikdy však nebolo dosť energie a času, túto myšlienku zrealizovať. 

Až prišla korona a namiesto festivalov a degustácií sme ostali zavretí doma. Osamelí a bez ľudí, sami sme degustovali v pivniciach naše nové vína z vydareného ročníka 2019.  

Vtedy Marek Uhnák z Pivnice Čajkov oprášil myšlienku spoločného vína. Slovo dalo slovo, zopár nadšených telefonátov s Vladom Kunym z marvla TINDO a bez dlhých debát bolo rozhodnuté – bude to Pesecká leánka. 

Zrodili sa 3 GRÁCIE

O dva dni už Marek stál aj s autom v Brhlovciach pred mojím vinárstvom Pivnica BRHLOVCE. Odovzdal som mu  300l Leánky z ročníka 2019, zakýval mu na cestu a Marek už fičal ďalej do Levíc za Vladom, aby prebral jeho Leánku. Všetky vína, vrátane toho svojho, následne Marek spojil u neho vo vinárstve v pomere 1:1:1. V Čajkove bolo víno bez filtrácie aj nafľašované. 

Potom prišla fáza kreativity. Vymyslieť názov pre víno a navrhnúť etiketu. 3 Grácie! To sa nám náramne zapáčilo. Legenda hovorí, že 3 Grácie boli medzi bohmi i ľuďmi odpradávna všeobecne obľúbené – rozdávali radosť a láskavosť, pomáhali skrášľovať život. Podľa mýtov stáli na počiatku všetkého pekného. 

Pozreli sme na seba a bolo to jasné. Chceme byť súčasťou tejto krásnej legendy. Cítime to tak, že hlavnou úlohou vína 3 Grácie je rozdávať ľuďom radosť a štastie. Našou prácou chceme skrášľovať život ale zároveň aj budovať komunitu ľudí, ktorí nám pomáhajú v pivniciach a vo vinohradoch.  Alica Záhorská zo štúdia KUNY design pochopila naše duševné rozpoloženie a navrhla pre víno etiketu.

3 GRÁCIE z ročníka 2019 je spoločné víno, kupáž troch Peseckých leániek z troch vinárstiev, pričom každá Pesecká leánka pochádza z iného vinohradu v Tekove. Pivnica ČAJKOV prispela vínom z vinohradu Deberča v Čajkove. Víno z Pivnice BRHLOVCE pochádza zo Žemberoviec z vinohradu Modorík a Pesecká od Marvla TINDO je z Čajkova, vinohrad Kruhe

Víno sú ľudia, ktorí ho tvoria

3 GRÁCIE je víno, ktoré prezentuje komunitu ľudí, ktorí stoja za projektom Víno spod Vulkánu Sitno. Na degustáciách a festivaloch prezentujeme víno iba my vinári, a treba priznať, že niekedy aj dosť egoisticky. Ale za nami stojí komunita ľudí, ktorí nám pomáhajú, a ktorých na verejnosti nevidno. 

Sú to ľudia ktorí kosia vo vinohradoch, ľudia ktorí oberajú hrozno, jazdia na traktoroch, fľašujú víno a balia ho do krabíc, ľudia ktorí tvoria etikety, riešia byrokraciu a medziľudské vzťahy. Ľudia, ktorých na degustáciach nevidíte, ale na ktorých nám záleží, a bez ktorých by žiadne víno nevzniklo.

Víno spod Vulkánu Sitno je spoločná hodnotová vinárska platforma, komunita. Nie je to organizácia s pevne danou štruktúrou a hierarchiou. Pomaly začíname chápať, že víno nie je ego trip. Pestovať vinič, starať sa o vinohrady a dorábať víno je plynutie v čase, ukotvenie v tradícii. Je to ťažká práca, nekonečný proces, v ktorom je dôležitá spolupráca, priateľstvo a komunita. 

Víno je pre nás prostriedkom, pomocou ktorého sa snažíme vytvárať zdravý ekosystém, budovať sociálne a medziľudské vzťahy založené na poctivých hodnotách. Víno nás učí pokore a zároveň vďačnosti za to, že nám je dopriate žiť v krajine, kde sa vinohradom dobre darí. 

Gurmán TAXI Vám ponúka limitovaný výber remeselných vín z konkrétnych vinohradov. Všetky vína pochádzajú z TEKOVA, z vinohradov ktoré sa rozprestierajú na južných svahoch Štiavnických vrchov a priľahlej Ipeľskej pahorkatiny. Vinič tu zapúšta svoje korene hlboko do sopečného podložia, ktoré stvoril v pradávnych časoch mohutný vulkán Sitno.